
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Core Architecture(core/core processor) | R-2R |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Reference Type | Internal |
| Settling Time | 20 µs |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Differential Output | No |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
Stock: 20
Distributors
pcbx
Unit Price$18.30155
Ext.Price$18.30155
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $18.30155 | $18.30155 |
| 10 | $14.78015 | $147.80150 |
| 25 | $14.05812 | $351.45300 |
| 50 | $13.37146 | $668.57300 |
| 100 | $12.93536 | $1293.53600 |
| 300 | $12.56092 | $3768.27600 |
| 500 | $12.19746 | $6098.73000 |
